סגירה
חזרה
סגירה
גירושין ופרידה
000-000-0000
גירושין ופרידה

סמכויות בית הדין הרבני בענייני משפחה וגירושין

פניה לעורך דין >>

בית הדין הרבני מחזיק בסמכויות שונות, חלקן ייחודיות לו ואחרות ניתנות במקביל לסמכויותיו של בית המשפט לענייני משפחה.

בין סמכויותיו לדון ולהכריע בסוגיות נישואין, גירושין, מזונות ועוד. בדומה למערכות שיפוטיות אחרות, גם מערכת השיפוט הרבני מחלקת סמכויות בין בתי דין אזוריים, לבין בית הדין הרבני הגדול.

נישואים

אישור נישואין – טיפול בבקשות לאישור נישואיהם של בני זוג אשר נישאו בחו"ל. אישור זה דרוש למשרדים ממשלתיים שונים, כמו משרד השיכון, משרד הפנים ואחרים.

היתר נישואין – טיפול בבקשות היתר נישואין, במקרים בהם על פי ההלכה היהודית קיים ספק בדבר זכותם של בני זוג להינשא.

אישור עריכת חופה – ישנם מקרים בהם נדרש אישור מיוחד בכדי להינשא, כמו לדוגמא כאשר האשה בהיריון, או טרם חלפו שנתיים מיום הלידה.

ביטול נישואין – טיפול במקרים בהם זוג נשוי מגיש בקשה לביטול נישואיהם, בשם היותם נשואים בניגוד להלכה היהודית.

עיכוב נישואין – טיפול בבקשות של בני זוג המבקשים למנוע מהצד השני להינשא לאחר, בין אם משום שהוא נשוי לו, או בשל סיבה אחרת שמקורה בהלכה היהודית.

שלום בית – פנייה אל בית הדין הרבני בבקשה להשכנת שלום בית בין בני זוג, הרוצים להציל את נישואיהם.

גירושין

תביעות גירושין – טיפול בתביעות המוגשות על ידי אחד מבני הזוג, כאשר חייהם המשותפים של בני הזוג עולים על שרטון ואינם יכולים להמשיך ולקיים תא משפחתי במשותף.

תביעות מזונות – בית הדין הרבני מוסמך לדון בתביעות מזונות של נשים, בהן הן מבקשות לחייב את הבעל בתשלום מזונות אישה. מאידך, לבית הדין אין סמכות דיון בנושא מזונות ילדים.

משמורת ילדים – הכרעה בתביעות שמוגשות על ידי אחד מבני הזוג, בהן הוא מבקש כי ילדיהם המשותפים יהיו בחזקתו.

חלוקת רכוש – תביעה לחלוקת רכוש לרוב נכרכת בתביעת גירושין ובמסגרתה מבקשים בני הזוג להכריע בנושאי חלוקת הרכוש המשותף בניהם.

סידורי ואישורי גיטין – בית הדין הרבני מטפל בסידורי ואישורי גיטין, לאחר שכל המחלוקות בין בני הזוג הוכרעו, בין אם דרך הסכם גירושין, או הכרעה של בית הדין, יינתן סידור גט פיטורין. במקרים בהם ניתן הסידור בחו"ל, יש לאשרו בבית דין ישראלי.

בני זוג מורדים – טיפול בתביעות המוגשות על ידי אחד מבני הזוג, בטענה כי בני הזוג השניים אינם מקיימים כלפיהם את החובות הנובעות מנישואיהם.

אישור הסכמי גירושין – בית הדין הרבני מוסמך לאשר הסכמי גירושין הנערכים בין בני זוג. גם אם הגיעו בני הזוג ליישוב המחלוקות מחוץ לאולם הדיונים, על מנת להעניק להסכם הגירושין שערכו תוקף משפטי, עליהם לאשרו בבית הדין.

כאמור, חלק מסמכויותיו של בית הדין הרבני הן סמכויות ייחודיות לו ואחרות ניתנות לו במקביל לסמכויות זהות של בית המשפט לענייני משפחה.

תחום דיני משפחה והליכי גירושין בפרט, הוא תחום משפטי מורכב ובעת בחירת עורך דין כדאי לוודא כי בחרתם עורכי דין בקיאים בתחום זה ומנוסים בייצוג לקוחותיהם בשתי הערכאות הללו.

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (0) דירוגים | דירוג ממוצע (0)
קראו עוד
פניה לעורך דין >>
ייעוץ משפטי
באינדקס עורכי הדין שלנו תוכלו למצוא את עורכי הדין הטובים והמומלצים ביותר בישראל, בכל תחום משפטי, לפי דירוג של לקוחות והמלצות ברשת. רוצה לדבר ולהתייעץ עם עורך דין מומחה? אנחנו כאן לשירותך!