סגירה
חזרה
סגירה
פלילים
000-000-0000
פלילים

עורך דין פלילי מנוסה לצידך בכל עת!

פניה לעורך דין >>

"המשפט" (הוצאת שוקן) הוא רומן מופת קלאסי מאת פרנץ קפקא (זוכה פרס נובל לספרות 1981). ברומן מתאר קפקא אדם העומד כנגד מערכת משפטית מסואבת, המאשימה אותו באישומים לא ברורים וגוזרת עליו גזר דין מוות באופן תמוה.

הרומן, משמעותו סימבולית עלינו לדידו של קפקא, להגן על האזרח, ולהציב שומרים שישמרו על זכויותיו, גם אם חושדים אנחנו, שביצע התנהגות בלתי חוקית, ואף אם החשד הוא סביר – לאותו נאשם עומדות זכויות, ועליו לזכות להגנה הולמת בפני זרועות המדינה הארוכות.

במאמר זה נתאר על קצה המזלג, את החשיבות להליך הוגן, ואת חשיבות הסנגור ופעולותיו הרבות לטובת הבטחת זכות זו של הליך הוגן לנאשם.

הזכות להליך הוגן

התמיהה הקפקאית שהוצגה בקלאסיקה "המשפט" לא נעלמה מעיניהם של מחוקקים ברחבי העולם.

לאט וביסודיות, מאז המגנה כרטא ועד ימינו אנו, מדינות ליברליות הבטיחו בזו אחר זו זכויות לנאשמים, זכויות אלו מאוגדות תחת כנפי הזכות להליך הוגן, או כפי שנוסח בידי בית המשפט בע"פ 002646/07 : "...ההקפדה על זכויות העומד לדין היא אבן הראשה של הוגנות ההליך....".

מכך מהות תפקידו של הסנגור בשיטת המשפט הדמוקרטית שונה מכפי שנתפס לעיתים בחברתנו. הווה אומר יש שהחברה תופסת את הסנגור כמגנם של הפושעים ולעיתים קרובות הוא נתפס כאיש "הרע" במערכת.

אולם אין הדבר נכון כלל ועיקר, והרי תפקידו העיקרי של הסנגור הוא פשוט להבטיח שנאשם יזכה להליך הוגן, ישמרו זכויותיו ושלא יפעלו כנגדו בשרירות ובמשוא פנים.

עו"ד פלילי מקצועי, המכיר היטב את זכויות הנאשם יכול לעשות לטובתו רבות. דבר מתחיל עוד בשלבי החקירה, בה העו"ד מנחה את הנחקר ומסביר לו את זכויותיו ואת משקל הראיות המוצגות כנגדו.

ממשיך דרך שלב הדיונים המקדמיים בהם עו"ד פלילי יכול למנוע מאדם מאסר.

בנוסף עו"ד מקצועי יטען כנגד שרירות הרשות ויביא ראיות הסותרות את אשמת הנאשם. ואכן אין מדובר בדברים בעלמא שכן שמירה על זכויות הנאשם הוכיחה עצמה מול בתי המשפט לא פעם ולא פעמיים.

לעיתים בית המשפט קבע כי התנהגות הרשות הייתה כה לא הוגנת, כי יש לזכות את הנאשם על עצם התנהגות המדינה נגדו וכך פסק בית המשפט העליון באחת הפרשות: "המדובר במקרים בהם המצפון מזדעזע ותחושת הצדק האוניברסאלית נפגעת, דבר שבית המשפט עומד פעור פה מולו ואין הדעת יכולה לסובלו".

בית המשפט גם הלך לטובת נאשמים כאשר התביעה פגעה בזכותם להליך הוגן בדרכים אחרות כגון לא מינתה סנגור כאשר הדבר נדרש כדין, לא אפשרה לנאשם לעיין בחומר החקירה וישנם עוד דוגמאות למכביר.

עו"ד פלילי – שומר על זכויות הנאשם

עורך דין פלילי, מכיר את החוק וממלא את התפקיד של לשמור על זכויותיו הרבות של הנאשם, ולממש בכך את הוראת סעיף 10 להכרזה האוניברסאלית בדבר זכויות האדם של האו"ם.

עורך דין פלילי עוד משלב החקירה לא יאפשר לחוקרים לרמוס את זכויותיו של נאשם ויעמוד למשמר על כך שהנאשם לא יפליל עצמו בחקירה ויוכל להתגונן ממנה באופן הטוב ביותר.

עו"ד פלילי יעמוד מול הפרקליטות ויבטיח כי הנאשם יזכה להליך הוגן והפרקליטות לא תרמוס זכויותיו בדרך בלתי הוגנת.

עו"ד פלילי מקצועי, יקפיד על כך שיוצגו רק ראיות שמוכיחות אשמה, ושהעדים שכנגד הנאשם יחקרו באופן המבטיח הגנה מרבית על הנאשם מפני הקלון שבאישום הפלילי.

כל זאת ואף יותר מכך, עורך דין פלילי ייעץ לנאשם בכל שלב של ההליך אם במסגרת של העדפת הסדר טיעון או במסגרת של מאבק משפטי ממושך שכן עורך דין פלילי מקצועי, משול לשריון שהנאשם עוטה על עצמו ומעתה שריון זה יגן עליו בפני כל החורשים לפגוע בזכויותיו כאדם, כאזרח.

עורך דין פלילי סיכום

במאמר זה ראינו כי עורך דין פלילי המגן על הנאשם איננו האיש הרע, אם כי אותו אדם השומר על זכויותיו של הנאשם בכדי שלא יתרחש המצב הקפקאי של נאשם שנגזר עליו מוות לפתע.

כאשר הדין הוא כה מורכב(לימודים של שלושה וחצי שנים ועוד התמחות של שנה) וכאשר הדברים שעומדים על הכף הם כלכך מהותיים – החירות של כל אחת ואחד מאיתנו.

חשוב ברגע של בעיה מהתחום הפלילי לקחת מקצוען שיוכל לשמור על הזכויות שלכם עד תום ולהביא את ההליך לסיום בו אתם מעוניינים.

 

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
קראו עוד
פניה לעורך דין >>
ייעוץ משפטי
באינדקס עורכי הדין שלנו תוכלו למצוא את עורכי הדין הטובים והמומלצים ביותר בישראל, בכל תחום משפטי, לפי דירוג של לקוחות והמלצות ברשת. רוצה לדבר ולהתייעץ עם עורך דין מומחה? אנחנו כאן לשירותך!