סגירה
חזרה
סגירה
רשלנות רפואית
000-000-0000
רשלנות רפואית

התמודדות מול מקרה של רשלנות רפואית בלידה

פניה לעורך דין >>

הלידה הסתבכה באופן לא צפוי ונגרמו לך ולתינוק נזקים בגלל מחדלים בטיפול הרפואי? בכל אותם מקרים שבהם נגרם נזק משמעותי לאם היולדת ולתינוק הרך, מומלץ וראוי לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מנוסה, על מנת לבדוק את התנהלות צוות הרופאים והמיילדות בחדר הלידה.

כאשר נולד תינוק הסובל ממומים, או מחלות, זהו אירוע טראגי לכל בני המשפחה. בחלק מהמקרים, מדובר במצבים שניתן היה לאבחן מראש, או בנזקים שנגרמו כתוצאה של רשלנות רפואית בלידה או במעקב ההריון.

אם מדובר במקרה של רשלנות רפואית בלידה או במעקב הריון, ההורים ולעיתים גם הילוד יכולים לתבוע פיצוי כספי בגין הנזק שנגרם להם.

בתביעות פיצויים רבות מאד ניכר כי בתי המשפט מכירים בכך שהבאת ילד לעולם, הנה אירוע מכונן בחיי כל משפחה ונוטים להטיל אחריות רבה על כל הגורמים הרפואיים המעורבים במעקב ההיריון ובלידה.

בסקירה המפורטת שלפניך נתייחס אל שני היבטים של רשלנות רפואית בלידה ובמעקב היריון. האחד, עוסק במקרים בהם מעקב הריון רשלני, או ניהול רשלני של הלידה, גרמו נזקים לעובר או לילוד.

ההיבט השני, עוסק במקרים בהם הצוות הרפואי התרשל באבחון מומים מולדים, למרות שהידע והאמצעים הרפואיים לאבחן קיימים.

הולדה בעוולה

כיום, קיימת שורה של בדיקות העומדות לרשות נשים במהלך ההיריון ואף קודם לו, שמטרתן לבדוק ולאבחן סיכונים ללידת תינוק בעל מום.

הולדה בעוולה, הנה מושג משפטי המתאר מצב בו גורם רפואי התרשל באבחון סכנה למומים בעובר ומנע מהאם את האפשרות לבצע בחירה חופשית ולקבל החלטה מודעת, האם להמשיך את ההריון למרות הסיכון הקיים, ללדת תינוק שיסבול ממומים שונים, או להפסיק את הריונה.

תביעה זו, בגין רשלנות רפואית והולדה בעוולה, היא לרוב תביעתו של הילוד, אך לעיתים תתווסף אליה תביעתם של הוריו בגין נזקים ממוניים.

העילה, לפיה תובע הילוד פיצוי כספי, אינה עוסקת כלל בהיווצרות הנזקים, שכן רופאיו לא יכלו למנוע את היווצרותם ומומיו לא נוצרו עקב רשלנות הרופאים.

למעשה, תביעתו של הילוד מבוססת על הטענה כי לולא התרשלו באבחון המומים בעובר, כלל לא היה בא לאוויר העולם ולא היה סובל מהמומים עימם נולד.

בתביעה זו, יהיה עליו להוכיח רשלנות מצד הרופאים וכמו כן, יש להראות כי אם הוריו היו מגלים מבעוד מועד את כל המידע שנמנע מהם עקב רשלנות הרופאים, הם היו מפסיקים את ההריון.

התיישנות תביעות רשלנות רפואית בלידה

ככלל, התיישנות תביעות רשלנות רפואית כפי שנקבעה בחוק הנה 7 שנים. אולם, כאשר מדובר במקרה של רשלנות רפואית בלידה והתובע הוא הילוד, יוכל להגיש את תביעתו עד חלוף 7 שנים מיום הפיכתו לבגיר. כלומר, עד גיל 25. במקרים בהם הילוד סובל מפיגור שכלי ולא מונה עבורו אפוטרופוס כפי שדורש החוק – לעיתים יוכל להגיש את תביעתו גם בגיל מבוגר יותר.

פרק הזמן הארוך יחסית, במהלכו ניתן להגיש תביעות רשלנות רפואית בלידה, כאשר התובע הוא הילוד, יוצר מקרים רבים של אובדן רישומים רפואיים.

כדאי לדעת כי רישום רפואי חסר, או לוקה, לרוב ישרת את טובת התובע. הסיבה לכך, היא שהרישום הרפואי הנו באחריות הגורמים הרפואיים ואובדן הרישום, או ביצוע רישום חסר, לעיתים תמצא על ידי בית המשפט כמעשה רשלנות כשלעצמו.

בהיעדר רישומים רפואיים ראויים, לעיתים קרובות יוסר נטל ההוכחה מהתובע ויוטל על הנתבע. כלומר, יהיה על הנתבעים להוכיח כי לא התרשלו בשירותים הרפואיים שנתנו לתובע ולהוריו ושהתנהלותם תאמה את הסטנדרטים הרפואיים שהיו קיימים בעת מתן השירותים הרפואיים הללו.

פגיעה בעובר או בתינוק

תקופת ההריון הנה תקופה הדורשת תשומת לב גבוהה מאוד לבריאותה של האישה, אשר נושאת את העובר ברחמה.

למצבה הבריאותי עלולות להיות השלכות רבות על מצבו של העובר ולעיתים נשים נדרשות לטיפולים מיוחדים, שמטרתם לשמור על בריאותן במהלך ההריון ועל שלמות העובר.

במקרים בהם הצוות הרפואי התרשל באבחון מצבה הבריאותי, או בטיפול הרפואי שניתן לה וכתוצאה מכך נגרם נזק לעובר, שניתן היה למנוע באמצעות טיפול ראוי, תיתכן עילה לתביעת רשלנות רפואית.

כך, גם במקרים בהם נגרמת פגיעה בתינוק במהלך הלידה, כתוצאה מניהול רשלני שלה.

רשלנות רפואית בלידה עלולה להתרחש בעקבות כך שרופא שנוכחותו נדרשת נעדר, שיטת היילוד שנבחרה לא התאימה למצבה הבריאותי של האם, או למצב העובר, נעשה שימוש במכשור רפואי לא מתאים, הצוות הרפואי לא יילד את התינוק במהירות הנדרשת ועוד.

אם ניהול הלידה לא עמד בסטנדרטים הרפואיים המקובלים ונגרם נזק לתינוק, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה.

דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (0) דירוגים | דירוג ממוצע (0)
קראו עוד
פניה לעורך דין >>
ייעוץ משפטי
באינדקס עורכי הדין שלנו תוכלו למצוא את עורכי הדין הטובים והמומלצים ביותר בישראל, בכל תחום משפטי, לפי דירוג של לקוחות והמלצות ברשת. רוצה לדבר ולהתייעץ עם עורך דין מומחה? אנחנו כאן לשירותך!